گزارش برنامه صعود به قله کرکس از مسیر اوره

صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس
صعود به قلعه کرکس

بانام خداوند مهربان و کریم

گزارش برنامه صعود یکروزه قله کرکس از مسیر دره اوره به کشه

مقدمه :

البته اکثرهمنوردان اطلاع کافی و دقیق در این خصوص دارند ولی برای آن دسته از عزیزانی که تاز به گروه وجمع کوهنوردی ماپیوسته اند و علاقمند باشند،

کوهستان کرکس، به نیمه شمالی رشته کوه زاگرس مرکزی ایران که از غرب شهرستان نطنز آغاز گردیده و تا شمال و شرق بخش میمه امتداد یافته، گفته می شود. کوه کرکس حاصل گدازه‌های آذرین است که از راه شکاف‌های موجود در سطح زمین به بیرون راه یافته‌اند. مهمترین قله های این رشته علاوه بر قله  کرکس ۳۸۹۵ که مهمترین و شناخته شده ترین آن دربین کوهنوردان کشور میباشد میتوان قله زیر را نام برد.

شاهین ۳۸۰۰

کرگز (گرگش) ۳۵۸۸

اردهال (دومیر) کاشان ۳۵۰۳

غلبه شاه ۳۴۹۳

لالیوان ۳۳۵۰

پنجه علی ۳۲۲۵

ارشد ۳۱۹۹

قلعه تایین ۲۷۰۰

کمرسیاه ۳۶۳۰

زیرپل ۳۶۳۰

هشاش ۳۲۱۰

ریزنده ۲۹۸۰

کش قبله ۲۶۰۰

کوه کلنگ۲۲۴٨

مهمترین و شناخته شده ترین مسیرهای صعود آن که البته هر مسیربنام همان روستائی است که شروع صعود از آنجا آغاز میشود با نامهای :

مسیر جنوبی: که عمومی تروکوتاه تر و سبک ترین مسیر بوده و از روستای کشه، شروع میشود

مسیر شرقی: یا طامه که از روستای طامه، شروع میشود

مسیر شمال شرقی: یا اوره که از روستای اوره، شروع میشود

مسیر شمال غربی: یابیدهند که از روستای بیدهند،

شروع میشود، میباشد.

گزارش برنامه

صبح روز جمعه راس ساعت ۴/۳۰  براساس برنامه اعلام شده با استفاده از یک دستگاه مینی بوس ایویکو عالی و بسیار خوب و راحت بهمراه ۱۰ نفراز علاقمندان شرکت در این برنامه بسمت نطنز حرکت نمودیم، حدود ساعت ۶/۳۰ در محل شروع برنامه یعنی امامزاده پیاده شده پس از نماز و آماده شدن ساعت ۷ حرکتمان در یک هوای آرم و تمیز صبحگاهی که البته بسیار سرد هم بود شروع شد ،مسیر بطور کامل از همان ابتد بواسطه بارش رحمت الهی طی چند روزقبل سفید پوش بود و بخاطرهمین انرژی و روحیه ی دوستان را مضاعف میکرد.پس از عبور ازمحل امامزاده وجاده خاکی منتهی به دره رفته رفته بر عمق برف اضافه میشد که البته همانطور که میدانیم دره اوره مثل طامه دو طرف آن دارای دیواره های مرتفع سنگی و نزدیک بهم بوده و در مواقع بارش برف اکثرا به کف دره ریخته میشوند وعمق برف در کف دره زیاد خواهد شد. و این مسئله از آنجا که برف هم تازه وبصورت پنبه ای و پودری بود در قسمتهای زیادی از مسیر حرکتمان را باسختی و چالش خاص خود مواجه مینمود که منجربه تحلیل انرژی و کندشدن حرکت تیم و افزایش زمان صعود گردید. پس از حدود ۳ ساعت پیمایش ساعت ۱۰ صبح توقفی حدود ۲۰ دقیقه برای صبحانه شد و در ادامه نیز باتوجه به شرایط بسیارسخت و سنگین برف کوبی که در قسمتهائی حتی عمق برف تا سر شانه هایمان میرسید وراهی نبود جزاینکه اول بادستان وسپس استفاده از پاها مسیر را برای حرکت تیم باز میکردیم و بدلیل انرژی زیادی که اینکار  میطلبید هرنفر شاید به اندازه چند گام تلاش میکرد و سپس نفر بعدی و ادامه کار ،بهمین دلیل زمانهای استراحت تیمی نیز خیلی کم بود . ساعت ۱۴/۳۰ دقیقه توقفی چند دقیقه ای جهت استراحت و میل نوشیدنی و استراحت داشتیم و پس از آن وتا صعودموفقیت آمیزبرنامه وحرکت بسمت جانپناه استراحتی نداشتیم . با تلاش پیوسته و مضاعف همه دوستان ساعت ۱۹/٥۰ دقیقه در حالیکه باد شدید با سرعت حدود ۶۰ کیلومتر وبسیار سرد وسوزنده که علاوه بر برف گاها ریزه های ماسه بهمراه خود بر صورتمان مینواخت به قله رسیدیم و درآن شرایط فقط یک عکس وکلیپی سریع گرفته شد و همگی بسمت جانپناه سرازیر شدیم .و دوستان در جانپناه که حقیقتا میشد معنی آن را در آن شرایط حس کرد تا ساعت ۲۱/٤٥ استراحت نمودند و پس ازصرف ناهارو شام بسمت دهکده حرکت نمودیم وراس ساعت ۲۴/۳۰ دقیقه هم بطرف به طرف اصفهان برگشتیم ،برنامه یکروزه وصعود موفق  ما  در سلامتی کامل دوستان ساعت ۲بامداد روز شنبه به پایان رسید.

در خاتمه از کلیه همنوردان عزیز که دراین برنامه نهایت همکاری و تلاش خستگی ناپذیری را در اجرای موفقیت آمیزمبرنامه داشتند صمیمانه تشکر مینماییم،

تشکری ویژه نیز از جناب آقای آرمین همنورد توانا و شایسته ، مسول محترم جانپناه که درپی اطلاع روز قبل ازطریق ریاست باشگاه مبنی براجرای این برنامه ،چند نوبت طی تماس تلفنی جویای شرایط تیم بودند و حتی درزمان نزدیک شدن تیم به قله جهت هدایت بهتر و راهنمائی به پیشوازمان آمدند و باعث قوت قلب و انرژی مضاعف تیم گردیدند .

نفرات شرکت کننده

۱- حاج حمید حجاریان : سرپرست

۲- مجید میرمعصومی

۳ – حسین کریمی

۴- احسان صفری

۵ – محمد حسین میرهادی

۶- مهدی جعفری

۷ – محمود ملائی

۸ – مهدی صادقی

۹ – اسماعیل صفدریان

۱۰- خانم کتایون زمانی

گزارش و تصاویر : اسماعیل صفدریان

گالری تصاویر

🕺همیشه برفراز و همیشه در اوج باشید          ⛳ باشگاه راسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

Powered by WhatsApp Chat

× پشتیبان دوره ها